Zamienniki żarówek halogenowych – co to są żarniki LED

Istnieją miejsca w naszym domu, gdzie nie chcemy rezygnować z dotychczas zastosowanych opraw halogenowych. Wówczas możemy zdecydować się na zastosowanie nowoczesnego rozwiązania jakim są żarówki LED do halogenów. Jest to doskonała alternatywa do stosowanych tradycyjnych żarówek. Oświetlenie LED jest to oświetlenie energooszczędne, mające dłuższą żywotność oraz o wiele bardziej oszczędne w dłuższej perspektywie czasu. Z tego też względu obecnie niezwykle popularne stały się zamienniki żarówek halogenowych na led. Są to źródła światła, które wymagają odpowiedniej oprawy, nie są bowiem kompletną lampą. Możemy zdecydować się na nie w miejscach, w których zdemontowanie i montaż nowej oprawy byłby zbyt problematyczny i kosztowny. Wówczas zamiast wymieniać całą lampę warto zastanowić się nad wymianą samego źródła światła.

Żarniki LED do halogenu

Żarniki LED do halogenów wykonywane są przy użyciu technologii LED oraz diod SMD. Żarniki te są wykonane z wysokiej jakości tworzywa. Dzięki temu wydłuża to znacznie żywotność i sprawia, że oświetlenie jest bardziej efektywne. W ten sposób prostym zabiegiem zamiany żarnika halogenowego na żarnik LED zmniejszamy ilość energii potrzebnej do oświetlenia przestrzeni, wydłużamy znacznie żywotność pracy lampy oraz oszczędzamy na kupnie nowej lampy. W ten sposób lampa halogenowa, która powinna być wyrzucona, może służyć nam przez kolejne lata. Jest to więc również bardzo ekologiczne rozwiązanie.
Występują dwa rodzaje zamienników LED do żarników halogenowych. Pierwszy zamiennik to żarnik LED 118 mm drugi to żarnik LED 78 mm. Różnica między nimi wynika głównie z długości, mocy oraz ilości zastosowanych diod LED. Żarnik 78mm będzie dawał mniej światła niż żarnik 118mm.

Co to jest żarnik

Żarnik jest to inna nazwa na włókno żarowe, czyli cienkie druciki wykonane z wolframu, które umieszcza się na tradycyjnych żarówkach. Wolfram jest to metal, który ma bardzo wysoką temperaturę topnienia. W związku z tym w wyniku przepływającego przez niego prądu elektrycznego wolfram emituje światło – żarzy się. Żarnik LED w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek żarowych zużywa znacznie mniej energii oraz posiada wysoką skuteczność świetlną. Jak się okazuje zastosowanie żarnika LED może zmniejszyć zużycie energii nawet o 90 procent. Jest to bardzo dobry wynik i w perspektywie czasu znaczna oszczędność pieniędzy. Dlatego tak promowana jest wymiana tradycyjnych żarówek na te w technologii LED. Przyczyniamy się w ten sposób do oszczędzania energii. Żarówki LED są również długowieczne i mogą działać nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin. Są więc bardzo dobrym zamiennikiem halogenów. Należy pamiętać o tym, iż oświetlenie w naszych pomieszczeniach jest bardzo ważne. Od tego zależy bowiem jakość naszej pracy oraz nasze samopoczucie. Musimy dostosować źródła światła i ilość światła do naszych indywidualnych potrzeb.

Jak zaplanować ilość światła w pomieszczeniu

Ilość źródeł światła w pomieszczeniu odgrywa istotną rolę. Musimy bowiem odpowiedzieć sobie na pytanie co w danym pomieszczeniu będziemy robić i jakie źródła światła są nam potrzebne. Obecnie w każdym pomieszczeniu stosujemy kilka źródeł światła. W kuchni może to być oświetlenie główne, na suficie, oświetlenie blatu roboczego oraz dekoracyjne oświetlenie w szafkach. Bardzo ważne są również różne rodzaje oświetlenia w salonie gdzie odpoczywamy. W tym pomieszczeniu powinniśmy umieścić oświetlenie główne, ale również oświetlenia dodatkowe, nastrojowe, dzięki którym przyjemniej się odpoczywa po ciężkim dniu. Każde pojedyncze źródło światła znajdujące się w naszym domu potrzebuje energii do działania. Dlatego tak ważne jest, by stosować jak najwięcej energooszczędnych rozwiązań, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze i środowisko.