Oświetlenie do domu – jaką żarówkę do domu wybrać

Kiedyś wybór żarówki do domu był prosty. Wszystkie dostępne na rynku żarówki działały tak samo, jedyną różnicą była moc świecenia, jedne działały słabiej, inne mocniej. Ważna dla konsumenta była więc moc żarówki. W dzisiejszych czasach mamy tak szeroki wybór produktów, że często trudno zdecydować się na jeden rodzaj żarówek. Ważna jest moc, ale również jakość i oszczędność energii. Warto zatem znać podstawowe kryteria, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze żarówki. W ten sposób będziemy w stanie wybrać odpowiedni produkt dla siebie.

Żarówki tradycyjne

Żarówki tradycyjne posiadają w swoim wnętrzu żarnik wykonany z wolframu. Do niedawna były to żarówki najczęściej spotykane w naszych domach. Są nadal dostępne w sklepach, jednak przez unijne przepisy powoli odchodzi się od produkowania zwykłych, tradycyjnych żarówek. Zaletą żarówek tradycyjnych jest przyjemna, ciepła barwa światła oraz niska cena. Żarówki te są jednak energochłonne i działają krótszy okres czasu nich ich nowoczesne odpowiedniki. Oszczędność jest jednak pozorna, gdyż pomimo tego że żarówka ta kosztuje bardzo niewiele, to zużywa o wiele więcej prądu. Nie warto zatem ich kupować. Lepiej postawić na oszczędne odpowiedniki.

Świetlówka kompaktowa

Świetlówki kompaktowe działają o wiele dłużej niż żarówki tradycyjne. Mają jednak jedną wadę. Rozświetlają się przez dłuższy czas i potrzebują chwili, by osiągnąć pełną moc świecenia. Ich żywotność spada również podczas częstego włączania i wyłączania. Nie sprawdzą się więc w pomieszczeniach, w których przebywamy krótki okres takich jak łazienka, spiżarka czy hol. Nie jest to więc najlepsza alternatywa do żarówek tradycyjnych.

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED jest obecnie chyba najczęściej wybieranym rozwiązaniem do nowych domów. Jest to najbardziej energooszczędne oświetlenie. Mogą być stosowane zarówno jako oświetlenie główne, jak i to poboczne dekoracyjne bądź oświetlenie do pracy. Oświetleniem LED możemy zarówno podświetlić blat roboczy w kuchni, jak i podświetlić dekoracyjnie obrazy czy inne dekoracje. Bardzo szybko się rozświetlają dzięki czemu mogą być używane w każdym pomieszczeniu. W przypadku tego typu oświetlenia wybór jest jednak trudniejszy niż przy tradycyjnym oświetleniu. Musimy bowiem zdecydować się na kilka parametrów i wybrać ten odpowiedni do naszych potrzeb. Pierwszą kwestią jest wybór mocy, której potrzebujemy. Świetlówki LED występują również w wielu różnych rozmiarach. Wybierając takie oświetlenie do naszego domu musimy więc sprawdzić jakiego rodzaju mocowanie posiadamy. Niezwykle ważna jest również barwa światła. Możemy bowiem wybrać zarówno ciepłą barwę, barwę neutralną jak i barwę zimną. Wszystko zależy od naszych preferencji i od tego gdzie chcemy zainstalować daną świetlówkę LED.
Oświetlenie LED może być samo w sobie dekoracją. Dzięki temu, że dostępne świetlówki LED występują w wielu odmianach możemy dopasować oświetlenie do naszego wnętrza. Żarówki industrialne swoim wyglądem mogą przypominać tradycyjną żarówkę i sprawdzą się w przypadku wielu wnętrz. Świetlówki tego typu znajdziemy w każdym sklepie z oświetleniem. Warto na nie zwrócić uwagę. Nowoczesne żarówki mogą również dopasowywać się do naszego nastroju. Możemy bowiem zdecydować się na świetlówki, które za pomocą pilota bądź specjalnej aplikacji zmieniają swoją barwę światła. Niezwykle dekoracyjne są również świetlówki, które zmieniają kolory. Są to często wybierane rozwiązania do naszych domów. W ten sposób możemy operować światłem i zmieniać je w zależności od naszych preferencji i obecnego nastroju. Takie świetlówki sprawdzą się jako dekoracja salonu bądź podświetlenie akwarium. Oświetlenie LED ma zatem wiele zalet i dzięki temu, że jest energooszczędne warto się na nie zdecydować podczas zakupów.