Oświetlenie LED pod szafkami kuchennymi

Oświetlenie LED pod szafkami kuchennymi

Oświetlenie LED, które montujemy pod szafkami kuchennymi to bardzo praktyczne i ciekawe rozwiązanie. Przydaje się zarówno w trakcie codziennych czynności, ale może być również niezwykle dekoracyjne. Dzięki oświetleniu blatu roboczego pod szafkami możemy przygotować posiłki bez konieczności korzystania z górnego oświetlenia. Okazuje się jednak, że przy wyborze odpowiedniego oświetlenia warto poznać wszystkie dostępne opcje. W dzisiejszych czasach rynek oferuje tyle różnych rozwiązań, że czasem trudno się w tym nie pogubić.

Jakie są rodzaje oświetlenia LED do wykorzystania pod szafkami kuchennymi

Jednym z rozwiązań stosowanych do tej pory pod szafkami kuchennymi były oprawy oświetleniowe ze świetlówką LED. Jest to rozwiązanie, które powoli wypierają inne alternatywne metody, ponieważ świetlówki liniowe są coraz mniej dostępne na rynku. Równie istotne jest to, że oprawy z diodami LED są dużo bardziej wydajne i kompaktowe.
Dosyć ciekawym rozwiązaniem wykorzystywanym pod szafkami w kuchni są lampki na baterie, które montuje się najczęściej za pomocą kleju do spodu szafki. Nie muszą one być zatem podłączone do źródła zasilania, co daje duże pole do aranżowania swojego oświetlenia. To doskonała opcja kiedy nie chcemy inwestować w kuchnię, bo na przykład jest w wynajmowanym przez nas mieszkaniu lub planujemy w niedługim czasie remont tego pomieszczenia. To dobry sposób na pomieszczenie, gdzie nie ma możliwości dodatkowego okablowania czy przeprowadzenia instalacji. Taka lampka może nam posłużyć dłuższy czas, a w razie gdy będziemy chcieli ją wymienić, nie będzie to stanowiło żadnego problemu.

Zastosowanie taśm LED pod szafkami

Inną często spotykaną alternatywą jest zastosowanie taśm LED. Jest na to kilka rozwiązań. Możemy bowiem bezpośrednio przykleić taśmę do spodu szafki. Wówczas spełnia to swoją główną funkcję ale wygląda nieelegancko, a po pewnym czasie może się zacząć odklejać od pary, o którą w kuchni nie jest trudno. Lepszym rozwiązaniem jest naklejenie taśmy LED na specjalny profil aluminiowy. Jest to doskonały sposób na zabezpieczenie taśmy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz na wydłużenie działania diod. Takie oświetlenie możemy stworzyć samodzielnie dokupując odpowiednie elementy, ale można również zlecić wykonanie takiej oprawy pod wymiar. Wówczas będziemy mieć pewność, że oświetlenie będzie doskonale dobrane pod nasze preferencje.

Jak zamontować oświetlenie LED

O tym jak zamontować oświetlenie led pod szafkami kuchennymi decyduje to czy chcemy przykleić zwykłą taśmę czy chcemy zamontować listwę z oświetleniem LED. Do każdego montażu musimy się przygotować. Montując zwykłą taśmę LED musimy pamiętać o tym, że miejsce, w którym będziemy przyklejać taśmę musi być dobrze odtłuszczone i całkowicie suche. Tylko wówczas będziemy mogli przykleić taśmę prawidłowo. Równie ważne jest to, by powierzchnia była całkowicie płaska. Wszelkie nierówności będą się bardzo odznaczać po zamontowaniu tasmy LED. Dlatego bardziej polecane jest zastosowanie profilu aluminiowego z wklejoną do środka taśmą LED. W ten sposób możemy zamaskować nieestetyczną taśmę oraz dokładniej ją przykleić. Specjalnie skonstruowane profile montuje się do spodu szafek na stałe, dzięki czemu mamy pewność, że oświetlenie będzie działać prawidłowo.
Przy zamawianiu nowej kuchni pod wymiar warto zastanowić się czy chcemy montować taśmę LED i jak ma ona wyglądać końcowym efekcie. Wówczas fachowiec będzie w stanie zamówić odpowiednie elementy oświetlenia, przygotować odpowiednio szafki, by taśma lub profil nie były widoczne, oraz zamontować oświetlenie w odpowiednim miejscu, Oświetlenie pod szafkami może być załączane z włącznika w gniazdku, z dodatkowego włącznika, z pilota bądź za pomocą dotyku. Wszystko zależy od naszych preferencji.