Oświetlenie szynowe w nowoczesnych budynkach mieszkalnych

Reflektory na szynie, oświetlenie szynowe czy szynoprzewody to bardzo popularny obecnie system oświetlenia szynowego. Jest to rozwiązanie, które wykorzystuje się w dzisiejszych czasach nie tylko do oświetlenia ekspozycji sklepowej, do oświetlenia galerii handlowych czy innych wielkogabarytowych powierzchni. Dziś system szynowy spotykany jest również w domach, na przykład jako oświetlenie długich korytarzy czy sporej powierzchni kuchni. System szynowy sprawdzi się również jako jedno z systemów oświetlenia sporego salonu wypoczynkowego. Warto zatem wiedzieć czym charakteryzuje się system szynowy, jak działa i gdzie warto go umieścić.

Jak działa system szynowy

System szynowy jest to oświetlenie, które umieszcza się na suficie, które umożliwia zastosowanie wielu lamp przy użyciu jednej linii. W skład tego systemu wchodzi wiele elementów tj. szyny, łączniki, systemy do mocowania, zasilanie oraz wybrane oprawy oświetleniowe. System ten jest jednak dosyć prosty w montażu i mimo wielu składowych nie powinien przynieść wielu kłopotów. Warto jednak pamiętać, że system szynowy musimy dużo wcześniej zaplanować, zakupić wszystkie potrzebne elementy i odpowiednio je zamontować. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się z dopracowanego efektu oświetleniowego.

W jakim wnętrzu sprawdzi się oświetlenie szynowe

Oświetlenie szynowe sprawdzi się bardzo dobrze w przypadku nowoczesnych domów i mieszkań. Jest to idealny sposób na oświetlenie dużego salonu, przestronnej kuchni czy długiego, ciemnego korytarza. System ten sprawdzi się również w pomieszczeniach mniejszych, gdzie dobrze oświetlona przestrzeń jest bardzo istotna. System szynowy jest zatem dobrym rozwiązaniem do garderoby czy spiżarki. W mniejszych pomieszczeniach oświetlenie szynowe może stanowić jedyne źródło światła. Dzięki możliwości modyfikacji położenia opraw oraz możliwości wybrania kierunku świecenia mamy możliwość dostosować oświetlenie do naszych aktualnych potrzeb. W ten sposób oświetlenie pozwoli nam wyeksponować wybrane punkty w naszym domu takie jak pamiątki rodzinne, obrazy czy inne dekoracje, które warto oświetlić.
Oświetlenie szynowe spotline ułatwia również wykonywanie codziennych czynności bez konieczności używania dodatkowego oświetlenia w pomieszczeniach. Oprawy pozwalają bowiem skupić wzrok na konkretnym punkcie naszego pomieszczenia. Jeśli zatem musimy posprzątać dokładnie dany obszar naszego domu oświetlenie szynowe będzie stanowiło zdecydowaną pomoc w tym zadaniu.
Oświetlenie szynowe to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prostotę oraz niezwykłą użyteczność. System ten jest również dosyć oszczędny co jest ważne w trakcie urządzania domu czy mieszkania.

Jakie akcesoria wybrać

Kiedy podjęliśmy decyzję o zastosowaniu systemu szynowego w naszym domu musimy podjąć kolejną ważną decyzję dotyczącą wyboru odpowiednich dla naszych potrzeb szyn. System może być bowiem stosowany natynkowo i podtynkowo. Oczywiście systemy podtynkowe wymagają od nas wcześniejszego przygotowania i musimy się na nie zdecydować już na etapie wykonywania tynków. W przeciwnym wypadku konieczne będzie wykonanie kolejnego remont -u, który znacznie podwyższy cenę całego systemu. Najczęściej spotykane w sklepach systemy mają długość 1 m lub 2 m. Aby wszystko działało prawidłowo należy dobrać odpowiednie zasilanie, wybrać uchwyty do mocowania oraz zaślepki, które mocowane są na końcówkach szyn. Nie mniej ważny jest również wybór opraw, które tworzą cały efekt finalny. Wszystko zależy od naszych upodobań. Możemy zdecydować się na proste reflektory, ale równie dobrze możemy zamocować lampy wiszące. W ten sposób możemy stworzyć niebanalne oświetlenie, które będzie znacznie wyróżniało nasze pomieszczenie i będzie niezwykłą ozdobą.