Oświetlenie LED – Diody LED

Obecnie na rynku najczęściej spotkać możemy diody tak zwane SMD 2835, które są ulepszoną wersją znanych diod LED 3528, która stosowana jest zwykle w taśmach ledowych oraz żarówkach. Oświetlenie LED stało się niezwykle popularne gdyż jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Oświetlenie LED jest zdecydowanie tańsze i znacznie dłużej działa. Warto więc poznać podstawową wiedzę na temat stosowanych aktualnie rodzajów i oznaczeń na diodach LED, by wybrać odpowiedni produkt dla naszych potrzeb. W ten sposób będziemy mogli wybrać odpowiednią taśmę LED czy model lampy odpowiadający naszym preferencjom.
Na rynku znajdziemy zarówno rozwiązania przestarzałe, jak i nowoczesne technologie LED. Każde konkretne rozwiązanie ma również swoje wady i zalety. Musimy znać je wszystkie, by wybrać najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb produkt. Istnieją bowiem różne typy oświetlenia LED, różne rodzaje diod, oraz wiele marek, które stosują różnego rodzaju materiały.

Rodzaje diod LED

Na samym początku warto poznać jakie są rodzaje diod LED. W związku z coraz to nowymi technologiami w przeciągu kilku lat oświetlenie LED zmieniało się bardzo często. Każde ze znanych rozwiązań LED przez lata było udoskonalane i znalazło swoje zastosowanie w dziedzinie oświetlenia. Jeśli chcemy sprawdzić wady i zalety danego rozwiązania musimy zwrócić uwagę na oznaczenie diody led. Mówi nam ona o tym z jakim rodzajem diod LED mamy do czynienia.
Diody LED DIP są stosowane bardzo często. To na ich podstawie powstały pierwsze żarówki LED oraz lampy LED. Diody te są bardzo trwałe. Te wykonane z wysokiej jakości materiałów potrafią świecić po kilkadziesiąt lat. Jak się jednak okazuje żarówki LED oparte na tych diodach często bywały awaryjne i obecnie stosuje się je raczej w wyświetlaczach LED. Do oświetlenia lepszym rozwiązaniem okazały się diody SMD.
Diody SMD są to diody różnorodne, wysoko wydajne oraz niezawodne. Stały się dzięki temu wiodącym typem diod na rynku oświetleniowym.

Jak rozpoznać rodzaj diod LED

Wbrew pozorom nie jest trudno rozpoznać konkretną diodę LED. Możemy to bowiem zrobić wizualnie. Każdy rodzaj diod ma bowiem cechy charakterystyczne, które różnią poszczególne rodzaje od siebie. I tak na przykład Diody DIP to diody w formie kopułek przezroczystych. Diody SMD są natomiast wykonane z małych kwadracików lub prostokątów. Jeśli diody świecą na kolor biały, wówczas diody mają żółty kolor.

Gdzie stosuje się oświetlenie LED

Oświetlenie LED stosuje się obecnie w bardzo wielu miejscach. Często spotykanym rozwiązaniem w naszych domach i mieszkaniach są stosowane na suficie taśmy LED, które oświetlają bądź doświetlają nasze pomieszczenia. Taśmy LED mogą również stanowić dekorację, jeśli umieścimy je w odpowiednim miejscu. Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie taśmą LED ścianki telewizyjnej. Dzięki temu podkreślimy jej indywidualny charakter. Oświetlenie LED staje się coraz bardziej popularne również dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Możemy bowiem stworzyć inteligentne oświetlenie naszego domu, które sterowane jest za pomocą aplikacji w telefonie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla miłośników nowoczesnych rozwiązań, ale również dla osób, które lubią poprawiać sobie jakość życia. Możemy bowiem sterować oświetleniem z dowolnego punktu w naszym domu. Dzięki temu, że powstaje coraz więcej ciekawych, nowoczesnych rozwiązań możemy dostosować oświetlenie do naszych potrzeb. Ważne jest również to, że oświetlenie LED jest ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Nie generujemy wielu elektrośmieci, gdyż raz zastosowane rozwiązanie posłuży nam przez wiele lat. Nie musimy wymieniać danego oświetlenia, nie musimy obawiać się o niezawodność. Decydując się więc na oświetlenie warto zastosować w swoim domu oświetlenie w technologii LED.